Kita 2018 m. veikla – vizitas į Yesilvadi mokyklą, Hendek, Turkiją (lapkričio 26-30 d.). Panevėžio „Vyturio“ progimnaziją atstovavo Pagalbos skyriaus vedėja, socialinė pedagogė Inga Navickienė, etikos mokytojas Paulius Narušis, mokyklos psichologė Rasa Kuprytė.

 Vizito metu mokyklų partnerių darbuotojai lankėsi regiono švietimo, jaunimo centruose. Dalyviams didelį įspūdį paliko susitikimas su meru Hendek miesto savivaldybėje, tradicinės arbatos gėrimas ir vaišės. Sužinojome, kad regionas garsėja lazdynų riešutais (augina ir eksportuoja į užsienį). Susipažinome su Turkijos švietimo sistema, kuri panaši į mūsų: 1-4 kl. – pradinė mokykla, 5-8 kl. pagrindinė mokykla, 9-12 – gimnazija arba profesinė mokykla, į kurias patenkama priklausomai nuo mokymosi ir 8 kl. patikrų rezultatų.

 Yesilvadi mokykloje susipažinome su patyčių prevencijos sistema „Happy school“. Įdomi ir pritaikoma mokykloje mums pasirodė mediacija, kurią turkų mokiniai jau taiko 3-4 klasėse. Klasėje išrenkami 3-4 mokiniai, kuriais pasitiki klasiokai, kurie tampa mediatoriais konfliktinėse situacijose. Pagal iš anksto sutartus klausimus ir paruoštą struktūruotą pokalbį – konfliktavę mokiniai kartu su mediatoriumi išsiaiškina situaciją ir ją išsprendžia.

2 klasių mokiniai – patyčių prevencijai ir konfliktinėms situacijoms spręsti pasitelkia – pačių sukurtą super-herojų, kuris turi galių situaciją išspręsti taikiai. Mokiniai vaidina situacijas, kurias vėliau aptaria ir ieško tinkamų būdų konfliktinėms situacijoms spręsti.

Yesilvadi mokykla nors ir nedidelė kaimo mokykla (70 mokinių, 10 darbuotojų), tačiau siekianti ir drąsiai taikanti inovacijas mokykla. Didelis mokyklos kiemas suteikia vaikams galimybę palakstyti per pertraukas, krepšinio aikštelėje mokiniai žaidžia krepšinį, mokyklos darže kiekviena klasė turi savo sklypelį, kuriame augina daržoves.

Nemenką įspūdį viešint Turkijoje padarė žiniasklaidos dėmesys Erasmus+ projektui ir šalių partnerių susitikimui. Iš mūsų ėmė interviu veiklas filmavo ne tik vietinės TV stotys, vietinių laikraščių ir žurnalų korespondentai, bet ir nacionalinė TV TRT. Dalyvavome tiesioginėje transliacijoje.

2019 m. tęsiame projekto veiklas, laukiame kitų susitikimų su partneriais ir džiaugiamės atsiradusia galimybe dalintis savo patirtimi ir mokytis iš kolegų.

Rasa Kuprytė