NAUJIENOS

Dalyvavome Metų knygos rinkimuose

Metų knygų rinkimai „Vyturio“ progimnazijoje – veikla, trunkanti net keletą mėnesių. Tik paskelbus Metų knygų rinkimuose dalyvaujančias vaikų knygas, suskubome su jomis susipažinti ir mes – vyturiečiai.

Bibliotekininkės apsilankė visose 1-4 klasėse ir papasakojo apie vaikų knygų penketuką, klasės pasipuošė plakatais, primenančiais, kurias knygas svarbu perskaityti. 5-8 klasių mokiniams per lietuvių kalbos pamokas taip pat vyko vaikų ir paauglių Metų knygų pristatymai, kuriuos, konsultuojami bibliotekininkių ir mokytojų, rengė patys vaikai. Mokiniai ieškojo išsamesnės informacijos apie rašytojus, aiškinosi iliustracijas, nagrinėjo knygų anotacijas, galvojo reklaminius šūkius knygoms, stengėsi surasti įdomybių, kurios paskatintų draugus atsiversti knygą. Po šių užsiėmimų sieną prie mokyklos bibliotekos puošė reklaminis stendas su mokinių sukurtais šūkiais, kviečiančiais atsiversti Metų knygas.

Lapkričio mėnesį pradinukų klasėse karaliavo „Pūkis karalius“. Bibliotekoje organizavome net dešimt Vytauto V. Landsbergio knygelės „Pūkis karalius“ kūrybinių skaitymų. Mažieji skaitytojai klausėsi Vytauto V. Landsbergio knygos „Pūkis karaliaus“ teksto ir inscenizavo Pūkio sapną: „jojome ant briedžio ragų“, „dūkome“, „laižėme varveklius“, „virtome nuo kelmo“. Svarstėme, kokia žmogaus kūno dalis labiausiai primena karūną? Dalinomės mintimis, kaip mūsų pačių rankos gali mums padėti tapti karaliais. Rankos pirštai, tarsi karūnos viršūnėlės, todėl kiekvienas sugalvojome po penkis darbus, kuriuos atliksime namuose ir pradžiuginsime tėvelius. Juk pasak lapiuko Pūkio mamytės, tikras karalius yra tas, kurio pavaldiniai ar artimieji irgi jaučiasi kaip karaliai. Taip pat sugalvojome darbus, kuriuos padarysime, kad mokytoja klasėje būtų tikra karalienė.

Gruodžio mėnesį penkiolika pradinukų klasių džiaugėsi Ignės Zarambaitės knygos „Stebuklingi senelio batai“ kūrybiniais skaitymais. Užduotis buvo tikrai sudėtinga: kiekvienas užsiėmime dalyvaujantis mokinys gavo po teksto ištraukėlę, kurią turėjo garsiai perskaityti draugams. Reikėjo labai atidžiai klausytis bibliotekininkės pasakojamos istorijos, kad nesuklystume ir laiku įsiterptumėme su savo ištrauka. Turėjome ir stebuklingą batą, kuriam patikėjome išpildyti ant lapelių užrašytus norus. 4d klasės mokiniai per dailės pamoką patys kūrė stebuklingus batus ir bibliotekoje surengė parodėlę.

Sausio mėnesį  bibliotekoje vyko Pauliaus Norvilos ir Jurgos Šulskytės knygos „Strykt pastrykt“ kūrybiniai skaitymai. Ne tik skaitome, bet ir vaidiname kiškio Stepono pokalbius su miško gyvūnais. Diskutavome, kodėl ta pati knyga vieniems skaitytojams gali būti įdomi, o kitiems nelabai. Taip atsitiko „Strykt pastrykt“ istorijoje - kiškio Stepono parašyta knyga labai patiko kiškiams, bet lapei, šernui, voverytei ir kitiems gyvūnams vis ko nors knygoje trūko. Dalinomės savo patirtimi, kokios knygos kiekvienam iš mūsų patinka. Kūrybinių skaitymų pamokėlėse straksėjo vienuolika pradinukų klasių.

Vasario mėnesį mokyklos koridoriuose buvo galima sutikti vaikus, į biblioteką skubančius su „skafandrais“. Norėjome išbandyti, kaip jaučiasi žmogus, dėvintis skafandrą, kaip į po „skafandru“ pasislėpusį reaguoja sutiktieji. Kūrybinių skaitymų metu susipažinome su Dovilės Zavedskaitės knyga „Lietus ir skafandras“ ir žaidėme detektyvus. Bibliotekoje reikėjo pastebėti neįprastus daiktus, kurie buvo paminėti skaitytoje ištraukoje. Tik akyliausieji pastebėjo smėlio saujelę, raudoną dobilą, varlytę, samanėlę ir akmenuką, pieno indą, medų ir bitę bei kitus daiktus, kurių paprastai bibliotekoje nebūna. Susimąstėme, kai reikėjo užrašyti savo baimę, kurią norėtume paslėpti po skafandru. Pasirodo, kad kai kurios mūsų baimės pasikartoja: tamsos, aukščio, vorų, ligos, prarasti draugus, patyčių. Smagu buvo kalbėtis apie savo gyvenimo „bites“ ir „medų“. Daugiausia džiaugsmo mums suteikia šeima, draugai, augintiniai, žaidimai ir, žinoma, atostogos. Kūrybiniuose skaitymuose „Lietus ir skafandras“  dalyvavo penkios pradinukų klasės.

Paskutinę sausio dieną mūsų progimnazijoje vyko 3-4 klasių protų mūšis, skirtas Metų knygos rinkimams. Protų mūšyje dalyvavusių aštuonių klasių komandų laukė net 20 klausimų. Pasirodo, kad atidžiausi skaitytojai buvo trečiokai - jie iškovojo visas prizines vietas. Didžiausi sveikinimai nugalėtojams – 3a klasei.

Kokie gi Metų knygos rinkimai be balsavimo? Balsavome ne tik Metų knygos rinkimų interneto svetainėje ir pačių pasigamintomis karūnėlėmis. Daugiausiai karūnėlių užklijuota Ignės Zarambaitės knygai „Stebuklingi senelio batai“. Žaismingos karūnėlės puoš vaikų Metų knygas iki pat vasaros atostogų. Juk skaitymas yra Karalius!

Bibliotekininkės Donalda ir Raimonda

Partneriai ir draugai